Angličtina rozlišuje až šesť druhov prítomného času, pričom dva z nich sa týkajú podmieňovacieho spôsobu. Dnes sa podrobnejšie pozrieme na to, ako správne využívať konkrétne druhy prítomného času v anglickom jazyku a ktoré slová nám ho pomáhajú určiť.
V sérii článkov o časoch v angličtine sme sa zatiaľ venovali minulému času v anglickom jazyku, dnes sa bližšie pozrieme na použitie prítomného času.
Slúži na popis aktuálnych udalostí alebo stavov. Na vyjadrenie využíva infinitív, teda slovesá v neurčitku (napr. bežím – I run). Simple Present sa takisto využíva na opis vecí, ktoré sa dejú pravidelne, často, vždy, bežne alebo aj nikdy, čím zasahujú svojím významom aj do budúcnosti. Tu sú signálnymi slovami teda anglické often, never, sometimes, ale aj konkrétne on Mondays, every day (napríklad každý rok chodievame na dovolenku do Francúzska – We go on holiday to France every year). Rovnako je dôležité nezabudnúť, že k neurčitku sa vtretej osobe jednotného čísla pridáva koncovka -s (he runs).
V angličtine vyjadrujeme priebehovú formu pomocou koncovky -ing, a to je základom tohto času. Ide o formu, ktorá opisuje aktivity, ku ktorým dochádza práve teraz, v tomto momente, a táto činnosť ešte nie je ukončená. Za „pomocné“ slová tu môžeme považovať napríklad teraz, práve či momentálne now, currently, at the moment) – Vonku práve prší / It is raining outside at the moment. Môže sa používať aj pri plánovaní budúcnosti (ak je niečo isté alebo to plánujeme v našom časovom harmonograme). Preto je Present Progressive na hranici medzi prítomným a budúcim časom.
Pomocou present perfect simple môžete spojiť minulosť s prítomnosťou, takže nejde o vyslovene prítomný čas. Predprítomným časom sa v slovenčine nazýva z dôvodu, že sa využíva vtedy, keď hovoríme o udalosti, ktorá sa len nedávno skončila alebo dokonca stále pokračuje. V tomto spojení sa často využívajú výrazy ako tento týždeň, minulý rok (this week, last year, since) a pod., čo nám jasne naznačuje použitie práve tohto času. Vzorec na vytvorenie takéhoto slovného spojenia je have/has + minulé príčastie (past participle). Áno, to je tá tretia „kolónka“ pri drilovaní sa anglických slovies J Ako príklad môžeme uviesť napríklad – Jedol som tortu / I have eaten a cake.
Aj tento druh prítomného času spája minulosť s prítomnosťou, čím sa stáva druhým časom na pomedzí dneška a včerajška. Skladá sa z dvoch tvarov: have/has + priebehová -ing forma. Opisuje udalosti, ktoré majú dopad na prítomnosť. Napríklad: Príliš veľa som jedol (mysliac tým, že teraz ma napríklad bolí brucho): I have eaten too much. Základným princípom tohto času je nielen vyjadriť vplyv minulých udalostí na súčasnosť, ale zároveň zdôrazniť, že dej môže naďalej trvať: Čakám už dve hodiny – I have been waiting for two hours now. Aj tu nájdeme pomocné slovné spojenia, ktoré nám naznačia, že máme použiť práve tento čas: celý deň, celý mesiac, od minulého roka (all day, the whole month, since last year).
Ide o prvú podmienkovú vetu, inak nazývanú aj kondicionál. Používame ju na vyjadrenie udalosti, ktorá sa môže stať v budúcnosti za splnenia istej podmienky. V angličtine rozlišujeme štyri podmienkové vety a na ich vysvetlenie si vyhradíme samostatný článok.
Ide o priebehovú formu predchádzajúcej podmienkovej vety. Dôležité je, že činnosť musí mať nejaký priebeh, isté trvanie v čase. Na jej stopercentné používanie je opäť potrebné mať dokonalú znalosť anglických podmienkových viet.
Prítomný čas má podobné pravidlá ako čas minulý, ale rovnako ho nie je vo všetkých situáciách jednoduché určiť. Pokiaľ vás článok zaujal, nezabudnite si prečítať aj úvod do časov v angličtine a samostatné články vyhradené pre minulý a budúci čas.
Staňte sa mojím klientom a získajte mimoriadne zľavy a benefity
Copyright © 2025 - Všetky práva vyhradené | Martin Smolinsky