+421 908 692 671

Google Assistant Interpreter Mode – Preklad v reálnom čase sa stáva skutočnosťou

 |  Prekladače  |  0

Tlmočník v mobilnom zariadení už nie je iba sci-fi víziou. Vďaka aplikácii Google Assistant s režimom Interpreter Mode (mód tlmočníka) sa stal preklad v reálnom čase realitou, naviac dostupnou takmer každému.

Ešte pred niekoľkými rokmi to znelo ako hudba budúcnosti, dnes jednoducho vezmete smartfón  a poviete do neho, čo potrebujete preložiť do cudzieho jazyka. Aplikácia Google Assistant vďaka Interpreter modu v reálnom čase preloží vaše slová do vami zvolenej reči a všetko povie za vás.

Priznám sa, ako prekladateľ som voči kvalite výstupu z „prekladačov“ vždy pomerne skeptický, objektivne však môžem skonštatovať, že režim tlmočníka od Google asistenta je skutočne podarený.

Aplikácia Google Assistent je aktuálne kompatibilná s nasledovnými zariadeniami:
  • Všetky reproduktory Google Home
  • Niektoré reproduktory so zabudovaným Google Asistentom
  • Všetky Smart displeje
  • Inteligentné hodinky
  • Mobilné telefóny, tablety a TV

Preklady s Interpreter modom

Množstvo jazykov, ktoré dokáže režim tlmočníka preložiť, sa líši v závislosti od použitého zariadenia. V telefónoch a tabletoch dokáže tlmočník prekladať komunikáciu v 44 rôznych jazykoch, medzi ktorými nájdeme i Slovenský jazyk, Dánčinu, Holandčinu, Jávčinu, Hindčinu, Urdčinu, Thajčinu a množstvo iných viac i menej exotických jazykov.

Pri speakroch, Smart Displayoch ( Inteligentných displejoch) a Smart hodinkách je to 29 rôznych jazykov, ktoré rovnako zahŕňajú klasické jazyky ako je Nemčina, Francúzština, Japončina či Slovenčina, ale aj menej tradičné jazyky ako je Mandarčina, Vietnamčina či Indonézština.

Ako spustiť režim tlmočníka

Jazyky, v ktorých môžete nainštalovať režim tlmočníka, závisia od vášho zariadenia. Je potrebné si nájsť ten, ktorý je vám najbližšie a v ktorom dokážete spustenie zrealizovať. Po spustení režimu tlmočníka môžete požiadať Asistenta Google o preklady vo viacerých jazykoch.

Ako začať používať Interpreter Mode

Na spustenie Interpreter Mode stačí:

  • Začať vyslovením pokynu „Ahoj Google“ a doplniť príkaz ako napríklad : „… zapnúť režim tlmočníka“ alebo „ … buď môj nemecký tlmočník“.
  • Ak sa nepodarilo tlmočníkovi identifikovať jazyky, vyberte jazyky, ktoré chcete používať, manuálne.
  • Začnite hovoriť, keď počujete tón. Je jedno, ktorým jazykom začnete. Aby režim tlmočníka fungoval, nemusíte striedať jazyky.

Výhodou smart displejov je, že preloženú konverzáciu budete nielen počuť, ale ju aj uvidíte.

Ako správne používať Google Asistenta

Vždy si počkajte na tón

Po akomkoľvek hovorenom preklade budete počuť tón. Ak hovoríte pred tónom, prístroj nemusí počuť všetko, čo poviete, a tak všetko nemusí preložiť.

Buďte dostatočne blízko zariadenia.

Zostaňte nablízku svojmu zariadeniu a obmedzte počet ďalších konverzácií vo vašej blízkosti. Čím vzdialenejší ste od zariadenia, tým väčší šum vzniká, a tým vyššia pravdepodobnosť, že príde k chybe v preklade. Takisto nie je vhodné viesť viacero nezávislých konverzácií, môže to rušiť plynulosť tlmočenia.

Hovorte zreteľne

Interpreter mode musí rozoznať jazyk a slová, ktoré používate. Slová formulujte zreteľne, aby vaše zariadenie mohlo určiť, ktorým jazykom hovoríte.

Vyslovujte správne

Ak prekladáte medzi dvoma jazykmi, ktoré zdieľajú spoločné slová, vždy skontrolujte vašu výslovnosť. Vaše zariadenie tak bude ľahšie schopné zistiť, ktorým jazykom hovoríte.

Ďalšie spôsoby použitia Režimu tlmočníka

Pokiaľ vám prvá automatická verzia využívania tlmočníka tak celkom nevyhovuje, režim môžete využiť ďalšími dvoma spôsobmi.

Manuálny spôsob

Ak by nastal problém v identifikovaní hovorených jazykov, môžete využiť ručné preklikávanie sa z jedného jazyka do druhého. V dolnej časti obrazovky si zakliknite Ručné ovládanie (Manual). Keď hovoríte vašim jazykom, klepnete na ikonku vášho jazyka, keď hovorí váš spoločník, klepnete na ikonku iného jazyka.

Klávesnicový preklad

Poslednou možnosťou je prekladanie medzi jazykmi pomocou klávesnice.

Klepnite na nápis Klávesnica (Keyboard) v dolnej časti displeja a potom klepnutím na modrú ikonu klávesnice vyberte požadovaný jazyk. Napíšte svoju správu a preklad sa zobrazí pod ním.

Potom môžete klepnúť na ikonu reproduktora a budete počuť nahlas prečítaný preklad, alebo pomocou ikony kopírovania môžete priložiť preklad na iné miesto.

Klepnutím na zelenú ikonu klávesnice nastavíte jazyk pre druhú osobu, klepnutím na ikonu prepnete klávesnicu na jej jazyk. Druhá osoba potom môže pomocou novej klávesnice napísať odpoveď. Pred použitím tejto možnosti budete pravdepodobne potrebovať pre niektoré jazyky nainštalovať vhodnú klávesnicu.

Ako tlmočníka ukončiť?

Pre ukončenie režimu tlmočníka môžete klepnúť na tlačidlo X vpravo hore alebo rovnako ako pri spustení zadať príkaz ako: „Stop“ alebo „Ukončiť“. Na smart displeji môžete tiež zastaviť režim tlmočníka potiahnutím prsta zľava doprava.

S aplikáciou Google Assistant a jej režimom Interpreter Mode už sa nemusíte báť, že zostanete v zahraničí bez pomoci. Aplikácia samozrejme nenahradí profesionálne preklady od odborníka, jej využitie však nájdete nie len na cestách, ale napríklad aj na rozhovor so zahraničným rodinným príslušníkom.

Ak vás zaujala táto téma, nevynechajte ani články o histórii Google prekladača a najväčších faux pas spôsobených chybnými prekladmi.

Hodnotenie3 Hlasovali
3.5

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Celkové hodnotenie

Potrebujete profesionálny preklad?

Staňte sa mojím klientom a získajte mimoriadne zľavy a benefity

Copyright © 2024 - Všetky práva vyhradené | Martin Smolinsky