+421 908 692 671

Callanova metóda – Učte sa anglický jazyk rýchlo a efektívne

 |  Anglický jazyk  |  0

Pokiaľ hľadáte rýchly, zábavný a jednoduchý spôsob výučby angličtiny, vyskúšajte Callanovu metódu. Mnohí priaznivci tejto metódy tvrdia, že vďaka jej princípom si osvojíte angličtinu štyrikrát rýchlejšie ako s využitím bežných postupov.

Callanovu metódu vynašiel Robbin Callan v Anglicku koncom 60. rokov 20. storočia. Pred zhruba 50 rokmi vznikla prvá jazyková škola, ktorá ju začala uplatňovať v praxi. Dnes ju využíva vyše 300 jazykových škôl vo viac ako 35 krajinách, a to v Európe, Ázii, Amerike a v Austrálii. Novinkou posledných rokov je, že okrem angličtiny sa Callanova metóda v zahraničí využíva aj pri výučbe španielčiny.

Princípy, na ktorých funguje Callanova metóda

Každý spôsob učenia má svoje piliere, na ktorých je postavený. Callanova metóda nie je výnimkou. Jej hlavnými princípmi sú:

  • opakovanie
  • počúvanie
  • rozprávanie
  • korekcia
  • presnosť
  • systematickosť
  • dynamika

Callanova metóda v praxi

Pri Callanovej metóde 70 % času využívajú študenti na počúvanie a hovorenie. Zvyšných 30 % čítajú alebo píšu. Výučba spočíva v dynamickej konverzácii medzi lektorom a študentom. Učiteľ položí otázku, vždy ju zopakuje a vyvolá študenta. Tento okamžite reaguje, odpovedá, no lektor je akoby šepkárom a napomáha. Študent tak hlavne vo svojich jazykových začiatkoch opakuje slová a vety, ktoré mu dáva do úst samotný lektor. Ak sa pomýli, napríklad vo výslovnosti, učiteľ ho okamžite opraví. Najprv študenta imituje – zopakuje chybu a vzápätí však vysloví správny tvar.

Každú otázku lektor zameriava na konkrétne slovo alebo na gramatiku. Pri odpovedi študentovi pomáha vytvoriť rozvitú vetu či súvetie tak, aby v nej použil konkrétne slovo alebo preberaný jav.

Študenti sa musia počas celej výučby maximálne koncentrovať. Veľa rozmýšľajú, rozprávajú aj tvoria. Ticho neexistuje, lebo stále niekto rozpráva. Dobrý lektor, ktorý využíva Callanovu metódu, nedá svojim študentom vydýchnuť. Rozpráva veľmi rýchlo, ale jeho prejav je prirodzený. Takto sú študenti nútení myslieť v angličtine a rozumieť bez bez toho, aby si slová a vety prekladali do svojich jazykov. Skrátka, angličtinu vnímajú a používajú bezprostredne.

Programovaný spôsob výučby

Callanova metóda je úžasná v tom, že je vhodná tak pre začiatočníkov, ako aj pre pokročilých. Dokáže vám preto pomôcť pri štúdiu angličtiny bez ohľadu na vaše jazykové vedomosti. Využíva sa na výučbu nielen dospelých, ale aj detí.

Metódu tvorí celkovo 12 úrovní. Prvá etapa je pre úplných začiatočníkov. Stupne č. 11 a 12 sú určené pokročilým študentom. Ak absolvujete poslednú úroveň, mali by ste byť pripravený získať Cambridge First Certificate in English (FCE).

Ku každej úrovni patrí jedna kniha zo série Callan Method. Je v nej spracovaná slovná zásoba a gramatické javy prislúchajúce danej študijnej etape. Ak sa rozhodnete učiť jazyk prostredníctvom Callanovej metódy v akreditovanej škole, môžete využiť možnosť online praxe a precvičovať si svoju angličtinu pomocou interaktívnych cvičení.

Skúsený lektor je základ

Callanova metóda predstavuje výborný spôsob, ako sa môžete naučiť hovoriť iným jazykom dynamicky, zábavne, a pritom efektívne. Okrem dôrazu na rozprávanie veľmi pozitívne hodnotím, že využívadoslova každú vyučovaciu sekundu a maximalizujespoluúčasť študentov pri výučbe.

Callanova vyučovacia metóda môže byť úspešná len vtedy, ak ju praktizuje profesionálne pripravený lektor. Ak sa rozhodnete angličtinu študovať prostredníctvomtejto metódy, dobre zvážte výber jazykovej školy.

Spomínam to najmä preto, lebo pri písaní tohto článku ma prekvapil názor zástupkyne nemenovanej súkromnej vzdelávacej inštitúcie, ktorá  sa vyjadrila, že pri Callanovej metóde cielene využívajú iba slovenských lektorov. Vraj, aby študentom mohli v prípade potreby čo-to objasniť. Takýto postoj vnímam ako rozpor so zásadami daného spôsobu výučby.

Spôsobov, ako si môžete angličtinu efektívne osvojiť je mnoho – okrem Callanovej metódy, metódy Goldlist či pobytu v zahraničí vyskúšajte aj moje tipy pre samoukov o samoštúdium angličtiny. Držím vám palce.

Hodnotenie36 Hlasov
1.9

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Celkové hodnotenie

Potrebujete profesionálny preklad?

Staňte sa mojím klientom a získajte mimoriadne zľavy a benefity

Copyright © 2024 - Všetky práva vyhradené | Martin Smolinsky