+421 908 692 671

Angličtina pre samoukov – Osvedčené metódy pri samoštúdiu angličtiny

 |  Anglický jazyk  |  0

Jedna z možností, ako si osvojovať angličtinu, je samoštúdium. Áno, aj týmto spôsobom sa dá jazyk naozaj naučiť, jeho efektivita je však podmienená hneď niekoľkými faktormi. Ak chcete, aby váš čas venovaný samoštúdiu angličtiny priniesol zaslúžené ovocie, zbystrite pozornosť.

V časoch, keď som sa rozhodol nasmerovať môj profesionálny život na prekladateľstvo, samoštúdium angličtiny bolo viac-menej dostupné len vďaka knihám. Osobne poznám niekoľkých ľudí, ktorí sa v danom období pokúšali touto cestou naučiť angličtinu, ale väčšina z nich, bohužiaľ, bez väčších úspechov. Čas však pokročil a s ním aj možnosti, zdokonalovať sa v angličtine môžete napríklad rýchlou Callanovou metódou prípadne prepisovaním anglických slovíčok metódou Goldlist. Anglický jazyk sa dnes dá učiť samostatne, a pritom účinne.

Výhody samoštúdiua angličtiny

Organizované vzdelávanie je náročné, je ťažké zorganizovať ho tak, aby termín, rozsah a formy výučby vyhovovali všetkým účastníkom. Preto je pri výučbe jazykov veľký dôraz kladený práve na samovzdelávanie a samoštúdium.

Máte nabitý program, veľa pracovných povinností, rodinné záväzky či rodičovské povinnosti? V tom prípade je metóda samoštúdia pre vás tá najvhodnejšia, ponúka časovú flexibilnosť, a tak môžete využívať príhodný čas, keď máte voľno.

Ak ste boli pri tradičnej školskej výučbe neúspešný, angličtina pre samoukov je pre vás fantastická voľba. Každému totiž umožňuje učiť sa a pracovať svojím vlastným tempom. Každý prechádza výučbou podľa svojich individuálnych predpokladov, sám sa rozhoduje, ktorým témam sa bude venovať podrobnejšie a vyberá si ten najvhodnejší z viacerých variantov výkladu.

Tento spôsob výučby je vhodný aj pre tých, ktorí sú z jazyka frustrovaní. Keďže počíta s veľmi efektívnymi metódami, na aké v školstve či na kurzoch nie je možné vytvoriť dostatočný priestor, výsledky môžu byť naozaj prekvapivé. Samoštúdium angličtiny je úžasné aj v tom, že ruší sociálne rozdiely. Ak nerátame náklady na internet, môže byť úplne zadarmo tak pre solventných, ako aj menej majetných ľudí.

Učte sa anglicky efektívne

Základným predpokladom úspechu je motivácia. Ak vás k samoštúdiu poháňajú silne motivačné dôvody, akými sú napr. získanie prístupu k informáciám, profesionálny rast, cestovanie a pod., máte pri štarte ohromnú výhodu. Niekedy sa však ľudia rozhodnú pre samoštúdium angličtiny napríklad preto, lebo sa cítia v spoločnosti menejcenní a pre neznalosť jazyka hendikepovaní. Podnety, ktoré vzišli na základe spoločenských tlakov, však spravidla nebývajú dostatočne silné na dosiahnutie kvalitných výsledkov. Efektivita samoštúdia je výrazne podmienená najmä záujmom. S angličtinu sa treba v prvotnej fáze najprv zoznamovať, prísť jej na chuť, zžiť sa s ňou. Nie je totiž účelné študovať niečo, čo nevzbudzuje vašu pozornosť.

Ďalším dôležitým predpokladom úspešného samoštúdia je vytvorenie dobrého plánu, na základe ktorého sa budete angličtinu učiť. Sami si musíte stanoviť dosiahnuteľné ciele, zvoliť vhodné metódy, určiť si frekvenciu samoštúdia a pod. Nezabúdajte, že štúdiu jazyka je nutné venovať sa intenzívne. S programovaním vlastného vzdelávania súvisí aj sebadisciplína. Samotné chcenie je síce dôležité, ale nestačí. Plán samoštúdia preto treba systematicky dodržiavať a nepoľavovať.

Osvedčené metódy pri samoštúdiu angličtiny

Rozhodnutie študovať angličtinu na vlastnú päsť vám ponúka obrovskú výhodu, a to výber metódy (alebo kombinácia viacerých), ktorá vás najviac baví a najlepšie vám vyhovuje.
Všeobecne neexistuje najlepší, najúčinnejší a ani najjednoduchší postup zaručujúci úspech pri samoštúdiu. Niečo sa však osvedčilo viac, iné menej. Ako prekladateľ si preto dovolím odporučiť vám niekoľko optimálnych metód. Ktoré to sú?

 1. Pravidelné pozeranie filmov alebo seriálov v angličtine
  Zo začiatku je vhodné sledovať ich aj s anglickými titulkami. Kľúčové v tomto prípade je zamerať sa na tému, ktorá je pre vás zaujímavá, aby vás to bavilo a tešilo. Sami sa rozhodnite, ktorým témam sa budete podrobnejšie venovať.
 2. Čítanie anglických textov
  Ak ste začiatočník, siahnite po jednoduchých správach, kratších článkoch a postupne zvyšujte náročnosť. V prípade, že máte základy už zvládnuté a vaším cieľom je zdokonaľovanie sa, výborné texty ponúka napr. The Wall Street Journal alebo BBC. Pokojne však môžete zvoliť aj bulvár či čokoľvek iné, čo vás baví a zaujíma.
 3. Absolvovanie online kurzu pre samoukov
  Keďže konkurencia je v tomto smere naozaj veľká, treba najprv poriadne hľadať, porovnávať, čítať recenzie účastníkov a absolventov jednotlivých kurzov a pod. Následne si vyberte taký, ktorý sa najlepšie hodí vašim požiadavkám a vlastnému osobnostnému štýlu.
 4. Učenie sa slovíčok prostredníctvom metódy Goldlist
  Metóda sa zakladá na prirodzenom učení sa slovných spojení formou prepisovania. Je optimálna pre tých, ktorým nevyhovuje mechanické učenie sa naspamäť. Slovíčka sa dajú efektívne osvojovať aj prostredníctvom výkladu, resp. krátkych príspevkov. V tejto súvislosti dávam do pozornosti napr. rubriku v The New York Times.
 5. Využitie jazykového tandemu
  Na internete si nájdete človeka, ktorý vás bude učiť anglicky a vy mu recipročne ponúknete výučbu jazyka, ktorý ovládate vy.
 6. Využitie online/offline aplikácii zdarma
  Odporúčam zvoliť si ju podľa vášho zamerania, t. j. napr. na gramatiku, konverzácie a pod. Z tých komplexných za najvhodnejšie považujem lingq a 50languages.

Medzi účinné metódy by som zaradil tiež počúvanie nahrávok, plánované stretnutia s ľuďmi učiacimi sa angličtinu, kontakty s rodenými anglicky hovoriacimi osobami, cestovanie atď.
Ak sa rozhodnete učiť angličtinu vo vlastnej réžii, držím vám palce, aby ste naplnili svoje ciele. Vedieť sa dorozumieť týmto celosvetovo uznávaným jazykom vám určite prinesie mnoho výhod. Jednu z nich predstavuje aj kompetencia vedieť si urobiť vlastné preklady.

Je však pravdepodobné, že z času na čas budete potrebovať aj profesionálny anglický preklad 😉

Hodnotenie5 Hlasov
3.5

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Celkové hodnotenie

Potrebujete profesionálny preklad?

Staňte sa mojím klientom a získajte mimoriadne zľavy a benefity

Copyright © 2024 - Všetky práva vyhradené | Martin Smolinsky