+421 908 692 671

Americká vs britská angličtina – výslovnosť a slovná zásoba

 |  Anglický jazyk  |  0

Angličan si s Američanom veľmi dobre rozumie, napriek tomu sa ich vzájomná angličtina líši čo do slovnej zásoby či výslovnosti. V niektorých prípadoch vznikli celkom nové slová, inokedy zase to isté slovo znamená na oboch stranách Atlantiku niečo iné. Spoznajte základné rozdiely vo výslovnosti, hláskovaní a slovnej zásobe medzi americkou a britskou angličtinou.

Angličtina je nepochybne najpopulárnejším svetovým jazykom, hovorí ním asi 1,5 miliarda ľudí. Je materinským jazykom pre 375 miliónov ľudí, z ktorých väčšina pochádza z USA, nasleduje Veľká Británia, Kanada, Austrália a ďalšie krajiny. Preto prirodzene existuje veľa variácií angličtiny, z ktorých dve najdôležitejšie sú bezpochyby americká a britská angličtina.

Anglický jazyk sa do Severnej Ameriky dostal v priebehu kolonizácie práve z britských ostrovov, no v priebehu času sa jazyk vyvíjal v priestorovo oddelených oblastiach rozdielne. Preto dnes hovoríme o britskej angličtine a americkej angličtine.

Aj v prípade prekladateľských služieb je dôležité dodržiavať určité zásady, v závislosti na tom, či prekladáme napríklad pre americkú alebo britskú spoločnosť. Pre lepší prehľad som zásadnejšie rozdiely rozdelil do jednotlivých kategórií.

Rozdiely vo výslovnosti

Na prvé počutie je jasným rozdielom výslovnosť, teda akcent. Tu sa niekedy ťažko vytvára jasná línia medzi britským a americkým prízvukom. Veď len v Británii samotnej je prítomná celá paleta jazykových odtieňov a to isté platí aj o americkom kontinente. Dá sa dokonca povedať, že v každom väčšom meste sa rozpráva po anglicky trochu inak. Napriek tomu však vieme určiť aspoň hrubé kontúry, v ktorých sa Briti od Američanov odlišujú.

Prvou je hláska r. Američania ju bez ohľadu na to, kde sa v slove nachádza, vždy vyslovia. Keď však hovorí Brit resp. Angličan, písmenko r započujeme len na začiatku alebo v strede slova. Ak sa nachádza na konci, prehltne, resp. vokalizuje ho, takže automaticky zaniká. Ako príklad si môžeme uviesť slovo car (auto). Američan vysloví ako kaə s tým čarovným anglickým r, ale Angličan ho vynechá a povie jednoducho ka. Všeobecne sa dá teda povedať, že Angličania si s písmenkom r veľmi nepotykali a ak ho aj vyslovujú tak vždy jemnejšie ako Američania, začujete ho len tak zľahka.

Ďalšou dôležitou hláskou je „a“. Tu si asi každý všimol, ako dvojako sa vyslovujú slová ako bad, fast, path, class atď. Američania majú jasnú tendenciu vyslovovať písmenko v týchto slovách ako e, alebo skôr fonetické ä, ktoré sa zapisuje ako fæst. Naproti tomu Briti v tomto prípade zachovávajú výslovnosť podľa písanej formy, teda ako a, presnejšie á (zapisuje sa ako fɑːst).

Maličký rozdiel, ktorý niekedy spozorujú len lingvisti, je aj v písmenku „t“. Ak sa nachádza v strede slova, napríklad  water, meter, later, v Spojenom kráľovstve zvyčajne budete počuť jasné t, ale v Spojených štátoch sa premieňa viac na také mäkké d. Najlepšiu predstavu ale získate na dovolenke, napríklad na dovolenke alebo v lacnejšom prípade pozeraním filmov v pôvodnom znení.

Slovná zásoba

U slovnej zásoby neplatí nijaká formulka, ktorá by sa dala naučiť. Aby ste sa nedostali do trápnej situácie, je dobré vedieť, že kým v Amerike sú pants nohavicami, v Británii používajte radšej staré osvedčené trousers, keďže slovom pants označujú spodky. Avšak žiadny strach, väčšina anglicky hovoriacich ľudí o týchto rozdieloch dobre vie a z kontextu pochopí, o čom hovoríte. Vďaka vzájomnému vplyvu sa často stáva, že Angličania použijú „americké“ slovo a naopak. Tu je zopár klasických príkladov na ukážku

Slovenský výraz Britská angličtina Americká angličtina
byt apartment flat
prázdniny holiday vacation
športové topánky trainers sneakers
futbal football soccer
keks biscuit cookie

V nasledujúcom článku si posvietime na rozdiely medzi americkou a britskou angličtinou z pohľadu pravopisu, predložiek a ďalších gramatických lahôdok.

Hodnotenie23 Hlasov
3.5

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Celkové hodnotenie

Potrebujete profesionálny preklad?

Staňte sa mojím klientom a získajte mimoriadne zľavy a benefity

Copyright © 2024 - Všetky práva vyhradené | Martin Smolinsky